WWW – sieci wieloplatformowa

 Website-optimisation-in-Nigeria

Jeżeli tylko masz dostęp do Internetu, masz również dostęp do WWW, bez względu na to czy używasz zwykłego peceta, czy rozbudowanej stacji graficznej. Nieważne, czy jesteś użytkownikiem terminala tekstowego połączonego modemem, małego, 14-calowego monitora monochromatycznego lub też wspaniałego, 21 calowego kolorowego supermonitora i karty graficznej z dopalaczem. Ostatnio coraz częściej pojawiają się także użytkownicy korzystający z Internetu za pomocą odbiorników telewizyjnych, palmtopów i urządzeń zarządzających informacjami osobistymi. Jeżeli uważasz, że przyciski menu Windows wyglądają lepiej od menu Macintosha albo odwrotnie, nie ma to żadnego znaczenia. WWW nie ogranicza się do jednej platformy sprzętowej, ani też nie jest rozwijane przez jedną, konkretną firmę. WWW jest siecią całkowicie wieloplatformową.

Wieloplatformowość oznacza, że możesz mieć dostęp do WWW, używając dowolnego sprzętu, dowolnego systemu operacyjnego i dowolnego typu ekranu.

Puryści mocno podkreślają ideę całkowitej wieloplatformowości WWW. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Wraz z pojawianiem się nowych cech, technologii i mediów, sieć straciła odrobinę ze swej prawdziwej wieloplat­for­mowości. Każdy autor strony, decydując się na korzystanie z niestandardowych moż­li­woś­ci, ogranicza liczbę potencjalnych odbiorców swojej witryny, na przykład, strona opierająca się na programie napisanym w języku Java, nie będzie dos­tępna dla osób korzystających z przeglądarek, które nie są w stanie obsługiwać tego języka lub wyłączyły tę możliwość w celu skrócenia czasu wyświetlania stron. Podobnie niektóre programy rozszerzające możliwości przeglądarek (określane jako dodatki lub plug-iny) są dostępne tylko w jednym systemie (Windows, Macintosh bądź Unix). Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie jednego z tych dodatków, uczynisz w ten sposób część swojego serwisu WWW niedostępną dla osób korzystających z innych systemów lub użytkowników, którzy nie chcieli zawracać sobie głowy instalacją dodatku.

Dostęp do sieci WWW uzyskujesz dzięki aplikacji zwanej przeglądarką, takiej jak, na przykład, Netscape Navigator czy Microsoft Internet Explorer. Istnieje wiele przeglądarek stworzonych dla większości istniejących systemów komputerowych. Jeżeli posiadasz prze­glądarkę i podłączenie do Internetu, praktycznie jesteś już w sieci WWW. Przeglą­darki słu­żą do oglądania i poruszania się po stronach oraz innego typu informacjach w sieci WWW. Więcej wiadomości na ich temat znajdziesz w dalszej części tego rozdziału.

Informacja zajmuje bardzo dużo miejsca, szczególnie gdy jest wzbogacona o grafikę i ce­chy multimedialne. Aby przechować taką ilość informacji, grafik oraz multimediów, jakiej dostarcza nam WWW, potrzeb­ne byłyby niewyobrażalnie wręcz duże dyski, a zarządzanie nią byłoby praktycznie niemoż­liwe. Wyobraź sobie, że chcesz znaleźć informacje na temat alpak (peruwiańskich ssaków z gatunku lam, znanych ze znakomitej wełny), ale po wybraniu odpowiedniego hasła w ency­klopedii kom­puter prosi o włożenie CD-ROM-u nr #456 ALP-ALR. Spędziłbyś mnóstwo czasu przy półce, szukając właściwej płyty.

Sieć WWW dlatego w tak doskonały sposób dostarcza tak ogromnych ilości informacji, ponieważ jest rozproszona po całym świecie, w tysiącach witryn, z których każda posiada miejsce na pub­likowane w niej dane. Użytkownik tych informacji łączy się z daną witryną i przegląda ją. Kiedy skończy, przenosi się gdzie indziej, a zasoby lokalnego systemu pozostaną nienaru­szone. Nie musisz nic instalować, nie musisz zmieniać dysków, wystarczy tylko skierować przeglądarkę w odpowiednie miejsce.

Witryna WWW to miejsce w sieci, w którym publikowane są pewne informacje. Kiedy przeglądasz stronę WWW, przeglądarka łączy się z tą witryną, aby pobrać in­formacje.

Każda witryna, każda strona, każda najmniejsza nawet porcja informacji w tej witrynie ma swój unikalny adres. Adres ten zwany jest w języku angielskim Uniform Resource Locator (co można przetłumaczyć na uniwersalny identyfikator zasobów), w skrócie URL. Kiedy ktoś mówi, abyś zajrzał pod adres http://www.fajnastrona.com/, podaje właśnie URL. Możesz go wpisać w przeglądarce (uprzednio wybierając polecenie Otwórz lub też Idź do) albo po prostu skopiować i wstawić w odpowiednim miejscu.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: