Sieć dynamiczna WWW

website-design-company (1)

Jeżeli publikujesz cokolwiek w sieci WWW, możesz być pewien, że informacje, które umiesz­czasz w swojej witrynie będą zawsze całkowicie aktualne. Nie musisz poświęcać cennego czasu na reedycję zaktualizowanych dokumentów. Nie wchodzą w rachubę żadne koszty materiałów. Nie musisz martwić się o liczbę egzemplarzy czy jakość wydruków — wydanie kolorowe i czarno-białe kosztuje tyle samo. No i nie będziesz zmuszony do odbierania tele­fonów od klientów, posiadających wersję nieaktualną już od czterech lat.

Jako przykład posłużyć może bardzo udany rozwój serwera WWW o nazwie Apache. Opro­gramowanie to, od początku tworzone i testowane przez grupę zapaleńców, posiada wiele cech profesjonalnych serwerów i jest przy tym całkowicie darmowe. Witryna sieciowa Apache (http://www.apache.org/) jest centralnym punktem, gromadzącym informacje o oprogramowaniu, dokumentacji i samym serwerze (stronę tę przedstawia rys. 1.3). Ponie­waż witryna ta może być aktualizowana na bieżąco, nowe wersje są roz­pro­wa­dzane szybko i bez problemów. Wszelkie zmiany i poprawki w dokumentacji mogą być wprowadzane bezpośrednio do plików, a nowe informacje i wiadomości publikowane są błyskawicznie.

Ekrany prezentowane w tej książce pochodzą w większości z przeglądarki Microsoft Internet Explorer. Powód takiego stanu rzeczy jest jeden — znaczna część tej książki została napisana na komputerze PC działającym w systemie Windows. Jeśli jednak korzystasz z systemu Macintosh lub Unix, nie będziesz czuł się pominięty, jak już wcześniej wspominałam, potęga WWW polega na tym, że przekazywane informacje wyglądają dokładnie tak samo w każdym systemie. Tak więc nie zwracaj uwagi na przyciski i ramki okna — skup się na jego zawartości.

Sens istnienia niektórych witryn WWW polega właśnie na tym, że mogą być one aktualizo­wane w każdej chwili. Rys. 1.4 pokazuje stronę gazety internetowej The Nando Times, która jest aktualizowana 24 godziny na dobę i prezentuje wydarzenia wtedy, kiedy mają one miejsce. Z racji tego, że serwis ten jest czynny i dostępny przez całą dobę, jego zdolność do szybkiej reakcji na wydarzenia przewyższa wielkonakładowe gazety i większość stacji telewizyjnych. Zajrzyj na adres http://www.nandotimes.com/.

Jeżeli przeczytałeś jedną z niezliczonych książek o Internecie, jesteś świadom tego, jak wie­le sposobów pozyskiwania informacji sieć ta zawiera: FTP, Gopher, grupy dyskusyjne Usenet, bazy danych WAIS, Telnet, poczta elektroniczna (e-mail). Zanim sieć WWW osiągnęła swą dzisiejszą popularność, każdy z wymienionych rodzajów informacji wymagał osobnego narzędzia do ich pozyskiwania. Wszystkie te programy należało zainstalować i wymagały znajomości innych, sobie tylko właściwych poleceń. Pomimo tego, że na­rzędzia te były szeroko opisywane w wielu pozycjach książkowych, nie były proste w użyciu.

Przeglądarki WWW zmieniły tę sytuację. Pomimo tego, że WWW stanowi samodzielny system informacyjny z własnym protokołem transmisji (HyperText Transfer Protocol — HTTP), przeglądarki potrafią odczytywać pliki innych serwisów internetowych. Co więcej, można tworzyć hiperpołączenia do innych systemów w taki sam sposób, w jaki tworzy się hiperpołączenia do stron WWW. Proces ten jest spójny i wymaga tylko jednej aplikacji.

Chcąc wykorzystać przeglądarkę do odczytywania różnych typów informacji w Internecie, musisz skorzystać z różnych rodzajów adresów URL. Większość z nich zaczyna się od http:, co wskazuje na stronę WWW. Aby poprzez WWW uzyskać dostęp do pliku FTP, należy skorzystać z URL w postaci: ftp://nazwa_serwera/katalog/plik. Jeżeli nie podasz naz­wy pliku, serwer pokaże zawartość całego katalogu, tak jak to można zobaczyć na rys. 1.5. Ten przykład zawiera listę plików z serwera firmy Microsoft (ftp://ftp.microsoft.com /).

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: