Logi serwera WWW

Za każdym razem, kiedy ktoś odczytuje plik z serwera WWW lub przesyła informacje wpisane w formularzu, w specjalnym pliku, zwanym dziennikiem serwera lub z angielskie­go logiem, zapisywane są wszelkie dane dotyczące tej operacji, czyli jej czas, nazwa pobra­nego pliku oraz nazwa lub adres komputera, z którego nadeszło żądanie. Jeżeli ktoś zażąda pliku o niewłaści­wej nazwie, przerwie połączenie w trakcie przesyłania strony lub też poja­wi się jakikolwiek inny problem, zostanie to z kolei odnotowane w logu błędów.

Informacje znajdujące się w tych logach mogą okazać się bardzo pożyteczne dla projektanta prezentacji WWW. Pozwalają na śledzenie liczby odczytów (gdzie odczyt to pojedyn­cze żądanie z jednego komputera) każdego z plików, stopnia zainteresowania czytelników posz­czególnymi stronami oraz kolejności, w jakiej poruszają się oni pomiędzy poszczegól­nymi ele­mentami prezentacji. Sygnalizują też wszelkie nieudane próby połączeń wewnątrz prezentacji, co pozwala na wykrycie ewentualnych błędnie zdefiniowanych adresów.

Logi serwera oraz standardowy format logu

Funkcja zapisu informacji do logów jest standardowo włączona. Projektowanie stron internetowych Wrocław. W przypadku serwera Apache oraz NCSA HTTPD pliki access_log oraz error_log powinny znajdować się w katalogu log, który można znaleźć na tym samym poziomie drzewa katalogów, na którym znajduje się katalog conf (tzw. ServerRoot).

Większość serwerów zapisuje informacje do logów w standardowym formacie logu, który stał się normą, ponieważ każdy, kto go używa, zapisuje te same informacje w takiej samej kolejności. Każde żądanie, napływające do serwera zapisywane jest w osobnej linii.

W przypadku logów należy zwrócić uwagę na następujące fakty.

  • Każdy plik wysłany przez serwer to jeden odczyt. Chcąc przesłać stronę, na której znajdują się cztery rysunki, musisz liczyć się z tym, że serwer musi w sumie przekazać pięć plików, co spowoduje zarejestrowanie w logu pięciu odczytów (1 to plik HTML, pozostałe 4 to pliki graficzne), oczywiście pod warunkiem, że przeglądarka potrafi wyświetlać gra­fikę. Nie chcę przez to powiedzieć, że jeżeli 10 ludzi zechce obejrzeć twoją stronę, będziesz mógł poszczycić się 50 odczytami — będzie ich dokładnie 10. Nie należy mylić ze sobą odczytów strony i odczytów plików, które się na nią składają. Taki sposób liczenia jest bardzo mylący.
  • W logu rejestrowane są wszystkie żądania pobrania plików z serwera, także te błędne, odnoszące się do nieistniejących stron. Dlatego też znajdzie się tam zapis wszystkich udanych i nieudanych prób odczytu Twoich stron.
  • Odczyt katalogu (na przykład, http://mysite.com/) i odczyt standardowej strony z tego katalogu (http://mysite.com/index.html) rejestrowane są w logu jako osobne zapisy, choć tak naprawdę powodują odczyt tego samego pliku (serwer po otrzyma­niu żądania bez nazwy pliku dokonuje przekierowania do pliku o nazwie standardo­wej). Pamiętaj o tym podczas liczenia odczytów takiej strony.
  • Nie wszystkie żądania pobrania stron zawierających obraz spowodują pobranie tych obrazów. Jeżeli przeglądarka okaże się tekstowa lub też przeglądarka graficzna będzie miała wyłączoną funkcję odczytu obrazów, w logu znajdzie się zapis odczytu strony, nie będzie jednak żadnych zapisów dotyczących obrazów. Dlatego też zwykle liczba odczytów obrazów jest mniejsza od liczby odczytów strony.
Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: