Buforowanie?

Buforowanie to mechanizm przeglądarki, który umożliwia lokalne zapisywanie kopii często odwiedzanych stron. Jeżeli za wszelką cenę pragniesz poznać dokładną liczbę i kolejność odczytów Twoich stron, wiedz, że buforowanie może prowadzić do powstawania dziwnych zapisów w logu serwera.

Spójrz na poniższy, prosty przykład. Załóżmy, że mamy do dyspozycji proste drzewko zło­żone z trzech plików. Tak naprawdę trudno to nazwać drze­wem, jest to po prostu strona główna z połączeniami do dwóch plików.

Załóżmy teraz, że ktoś zechce obejrzeć wszystkie te strony. Tworzenie projektowanie stron internetowych. Rozpocznie on najprawdopo­dobniej swoją wędrówkę od strony głównej, później przejdzie do strony A.html, wycofa się do strony głównej i odczyta stronę B.html.

Jednakże efektem tych kilku operacji będzie następujący zapis w logu: (uprościłam go troszkę, aby był bardziej przejrzysty):

reader.com – – [28/Apr/1997] „GET /index.html”

reader.com – – [28/Apr/1997] „GET /A.html”

reader.com – – [28/Apr/1997] „GET /B.html”

W oparciu o te informacje należałoby przypuszczać, że czytelnik przeszedł bezpośrednio z pliku A.html do B.html, co jest przecież niemożliwe. Gdzie podział się odczyt pliku index.html, który powinien się znaleźć pomiędzy A i B?

Otóż odczyt taki nie miał miejsca, nie został więc odnotowany w logu. Przeglądarka zapi­sała lokalnie kopię pliku index.html i w chwili, gdy użytkownik wycofał się do tej strony, została ona odczytana z jego lokalnego dysku, a nie z serwera.

W trakcie przeglądania sieci WWW przeglądarka, która potrafi lokalnie buforować odwie­dzane strony, może wydatnie przyspieszyć całą zabawę, nie musimy wtedy za każdym razem wyczekiwać na załadowanie stron, które raz już widzieliśmy. Jest to również bardzo pożyteczny mechanizm w przypadku stron, na których wielokrotnie wyko­rzystywany jest ten sam obraz. Przeglądarka odczytuje z sieci tylko jedną jego kopię, po czym wyświetla ją dowolną ilość razy, korzystając z tego, co wcześniej umieściła w pamięci lub na dysku.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: