Bezpieczeństwo serwera WWW i kontrola dostępu

Bezpieczeństwo w Internecie jest bardzo istotnym i szeroko dyskutowanym zagadnieniem. Wielki postrach wzbudzili ludzie zwani hackerami, którzy włamują się do różnych syste­mów za pomocą telefonu i kilku oporników, siejąc spustoszenie w przechowywanych tam plikach. Ponieważ Twój serwer WWW jest uruchomiony w sieci Internet, jest on potencjal­nym obiek­tem takiego ataku i powinieneś w związku z tym zatroszczyć się o jego bezpie­czeństwo.

Przesadny rozgłos, jaki zyskała sobie tematyka włamań do systemów w sieci Internet, jest w dużej mierze zasługą mediów, które muszą przecież mieć o czym pisać. Niebezpieczeń­stwo zniszczenia danych w systemie komputerowym przez kogoś, kto nielegalnie dostanie się do niego przez sieć istnieje i należy brać je pod uwagę, ale nie zdarza się to tak często, jak mog­łoby wynikać z niektórych publikacji. Projektowanie stron internetowych. Zagrożenie ze strony hackerów, którzy zech­cą dobrać się do systemu poprzez serwer WWW jest bardzo małe. HTTP to prosty proto­kół, mający jedynie kilka powszechnie znanych luk, pozwalających na dostęp z zew­nątrz. Tak naprawdę to administrator serwera WWW powinien dużo bardziej obawiać się użytkowników, mających bezpośredni dostęp do komputera, na którym serwer jest uru­cho­miony, bowiem zdecydowanie więcej szkody może wyrządzić instalowanie nieznanego oprogramowania lub dopuszczenie do maszyny kogoś nieupoważnionego.

Pragnę opisać kilka podstawowych technik zabezpieczania serwera WWW przed zagrożeniami zewnętrzny­mi i wewnętrznymi. Omówię też tematykę kontroli dostępu oraz autoryzację, które stanowią najprostszy mechanizm ochrony stron WWW przed ingerencją niepowoła­nych osób.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: