Przeglądarki sieciowe

Jak już wcześniej wspomniano, przeglądarka sieciowa jest programem, który służy do oglądania i poruszania się po stronach WWW. Przeglądarki są czasami nazywane klientami WWW; można również usłyszeć wiele innych, wymyślnych określeń (narzędzia nawigacji internetowej), ale termin przeglądarka jest zdecydowanie najpopularniejszy.
Rynek przeglądarek jest naprawdę bardzo duży i powstają one dla prawie każdej platformy, zarówno dla systemów z graficznym interfejsem użytkownika (Mac, Windows), jak i dla systemów tekstowych (Unix). Większość z nich jest całkowicie darmowa (freeware) lub jest rozprowadzana na zasadach shareware (wypróbuj i kup). Na przykład, obie najpopularniejsze przeglądarki — Microsoft Internet Explorer oraz Netscape Navigator — są dostępne za darmo zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla firm. Zwykle jedyną czynnością, którą musisz wykonać, aby wejść w posiadanie przeglądarki, jest skopiowanie jej z sieci (czynność ta jest łatwiejsza, jeżeli masz już przeglądarkę, dzięki której możesz skopiować nową — sytuacja przypomina osławiony problem jajka i kury). Projektowanie stron internetowych WWW.
Obecnie najpopularniejszymi przeglądarkami w sieci WWW są Microsoft Internet Explorer (określany także jako Internet Explorer lub „IE”) oraz Netscape Navigator (potocznie określany jako Netscape). Jednak pomimo tego, że przeglądarki te opanowały lwią część rynku przeglądarek, nie są one jedynymi dostępnymi pro­duk­tami. Ta uwaga okaże się ważna później, kiedy to będziesz poznawał możliwości róż­nych przeglądarek. Założenie, że Internet Explorer oraz Netscape Navigator są jedynymi przeglądarkami w sieci i projektowanie stron wy­łącznie pod ich kątem ograniczy potencjalną liczbę odbiorców prezentowanych informacji.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: