HTML – znaczniki

HTML jest językiem znaczników. Pisanie w tego typu języku oznacza tyle, że praca rozpo­czyna się od napisania tekstu, do którego następnie dodawane są specjalne znaczniki, umieszczane wokół słów, zdań i akapitów. Znaczniki określają różne elementy strony i dają różny efekt w różnych przeglądarkach. W następnym podrozdziale przeczytasz więcej o znacznikach i sposobach ich używania.
W języku HTML został zdefiniowany pewien zestaw znaczników, z których możesz korzys­tać. W żadnym wypadku nie możesz tworzyć własnych, nowych znaczników, ale żeby ut­rudnić całą sprawę powiem, że różne przeglądarki obsługują różne zestawy znaczników. Aby to lepiej zrozumieć, spójrz na skróconą historię HTML. Podstawowy zestaw znaczników HTML, będący wspólną częścią wszystkich istniejących kombinacji, jest znany jako HTML 2.0. Jest to dawny standard języka HTML (specyfikacja jest utrzymywana i rozwijana przez W3 Consortium) i zestaw znaczników, obsługiwanych przez wszystkie bez wyjątku przeglądarki. W kilku następnych rozdziałach będziemy mówili właśnie o znacznikach HTML 2.0.
Specyfikacja HTML 3.2 została opublikowana na początku 1996 roku. Aby ją stworzyć, do W3C dołączyło kilka firm programistycznych, w tym: IBM, Microsoft, Netscape Communications Corporation, Novell, SoftQuad, Spyglass oraz Sun Microsystems. Projektowanie witryn, stron internetowych WWW –  Nowości wprowadzone w języku HTML 3.2 obejmowały przede wszystkim: tabele, aplety oraz otaczanie obrazów tekstem. Język ten był w pełni zgodny z wcześniejszym standardem HTML 2.0. Język HTML 4.0, który pojawił się w 1997 roku, zawierał wiele nowych cech, które w porównaniu z językami HTML 2.0 oraz 3.2 dawały większą kontrolę nad projektem strony. HTML 4.0, podobnie jak HTML 2.0 oraz 3.2, jest tworzony przez Consortium W3 (W3C). Zarówno Internet Explorer 4 jak i Netscape Navigator 4 obsługują znaczną część możliwości standardu HTML 4.0, jednak osoby używające wcześniejszych wersji przeglądarek nie będą mogły korzystać z niektórych możliwości HTML 4.0, takich jak kaskadowe arkusze stylów czy też dynamiczny HTML. Układy ramek (wprowadzone w Netscape 2.0) oraz ramki wpisane (wprowadzone w Internet Explorerze 3.0) stały się oficjalną częścią specyfikacji HTML 4.0. Układy ramek zostaną bardziej szczegółowo opisane w rozdziale 12. „Ramki i okna połączone”. W tej nowej wersji języka HTML wprowadzono także dodatkowe poprawki związane z formatowaniem i wyświetlaniem tabel. Jednak bez wątpienia najważniejszą zmianą wprowadzoną w HTML-u 4.0 jest jego znacznie ściślejsza integracja z arkuszami stylów. Oprócz znaczników, zdefiniowanych w różnych standardach HTML-a, producenci przeglą­darek wprowadzili sporo nowych znaczników, obsługiwanych tylko przez ich oprogramo­wanie. Odpowiedzialność za wprowadzanie nowych rozwiązań spada przede wszystkim na firmy Microsoft oraz Netscape, które oferują wiele nowych możliwości obsługiwanych wyłącznie przez ich przeglądarki. Tworzenie stron internetowych.
Skomplikowane to wszystko, prawda? Ale nie martw się, nie Ty jeden się w tym gubisz. Nawet doświadczeni projektanci, twórcy setek stron borykają się z problemem, który zbiór znaczników zastosować, aby osiągnąć równowagę pomiędzy jak najszerszym kręgiem odbiorców (uzyskiwanym dzięki użyciu znaczników HTML 2.0 i 3.2) oraz większą elastycznością projektu, uzyskiwaną kosztem zawężenia grupy przeglądarek obsługujących stosowane rozwiązania (tworzone w języku HTML 4.0 i wykorzystujące rozszerzenia charakterystyczne dla konkretnych przeglądarek). Aby być na bieżąco z wszystkimi nowościami w tej dziedzinie, trzeba poświęcić naprawdę mnóstwo czasu i energii. Kiedy będę przedstawiała jakiś znacznik w tej książce, zawsze załączę przy tym informację, do którego ze standardów HTML-a on należy, jak powszechna jest jego obsługa i jak najlepiej wykorzystać go w różnych przeglądarkach.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: