Kodowanie polskich znaków

Jak wykorzystać znacznik <meta>, aby zdefiniować stronę kodową?

Poprawne zdefiniowanie kodowania znaków jest w dokumencie HTML bardzo pożądane. Zaleca się aby polskie strony były kodowane w ISO-8859-2, bo tylko wtedy będą poprawnie wyświetlane. Korzystając z edytora Webber nie musisz się martwić o poprawność kodowania samych liter – to jego zmartwienie – musisz jednak pamiętać o wstawieniu odpowiedniego nagłówka <meta>.
Aby zapewnić czytelność dokumentu HTML, możesz:

   • Zrezygnować ze stosowania polskich znaków diakrytycznych – takie rozwiązanie posiada wiele zalet: niezależnie od systemu zawsze widać znaki – może słowa nie są poprawne ortograficznie, ale względnie czytelne. Wyrazy nie są podzielone dziwnymi znakami. Zdarza się że potencjalni czytelnicy nie posiadają przeglądarki czytającej po polsku. Większość przeglądarek ma polską stronę kodową – większość w Polce, na pewno tak, ale niekoniecznie tak będzie gdzieś w świecie. Dlatego też kodowanie bez polskich znaków jest pewnym rozwiązaniem i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Tworzenie stron internetowych – DSWWW zaleca stosowanie UTF-8
   • Korzystać z kodowania Windows-1250 – kodowanie Windows zapewnia poprawne oglądanie strony użytkownikom systemu Windows, ale są przecież inne systemy i inni użytkownicy. Niewątpliwie zaletą tego sposobu jest to, że użytkownicy polskiej wersji systemu Windows mogą bez żadnych problemów pisać kod swoich stron korzystając z Notatnika. Gdy z jakich powodów zechcesz zdefiniować w dokumencie HTML stronę kodową Windows-1250, wpisz odpowiednią informację meta: <meta http-equiv=”content-type” content=”text/html; charset=windows-1250″>. Takie rozwiązanie należy jednak odradzać.
 • Zdefiniować stronę kodową ISO-8859-2 – aby zdefiniować w dokumencie HTML tę stronę kodową, wpisz w elemencie meta:

  <meta http-equiv=”content-type” content=”text/html; charset=ISO-8859-2″>.

  Wymaga to korzystania z edytora, który potrafi prawidłowo kodować polskie litery – takim edytorem jest Webber (http://www.magsoft.com.pl/~rsokol/). To rozwiązanie gorąco polecam.

Reklamy
 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: