Standardy W3C

Standardy W3C

Standardy tworzenia stron internetowych

Standardy tworzenia stron internetowych

Twórcą normjest Konsorcjum WWW – w skrócie W3C. Założycielem konsorcjum jest wynalazca WWW, czyli Tim Berners Lee. To on wymyślił strony internetowe czyli hipertekst.
Ze 100% pewnością na pierwszych stronach internetowych nie było nic oprócz tekstem, ale fakt ten szybko uległ przemianie. Ponieważ wielu programistów tworzyło strony niepoprawnie, źle wyświetlające się w różnorakich przeglądarkach, powstało konsorcjum, ażeby powstrzymać ten proces i czuwać nad rozwojem sieci interaktywnej od samego jej początku.

Aktualnie niestety wielu webdesignerów nie ma pojęcia o istnieniu konsorcjum. Szczególnie dotyczy to tych, którzy tworzą strony z “doskoku”. Niewielu też wie, że konsorcjum skupia ponad 360 największych firm (przedsiębiorstw, działalności jednoosobowych, spółek) tworzących strony www i programy sieciowe. Praktycznie ani jedna osoba nie wie, że firma MS też znajduje się pośród nich i w dodatku posiada bardzo duży wkład w jej postęp. Ze stuprocentową pewnością wpadki z MS Internet Explorerem mogłyby świadczyć swojego czasu, iż MS jest wręcz przeciwieństwem W3C, ale w ostatnich miesiącach wyszła nowa stabilna wersja MS IE 7, która jakby na to nie spojrzeć, jest nawet wspaniała.

Ale nie o Microsofcie mówimy w tym momencie. Poza niego, do rozwoju W3C przyczyniają się jeszcze inne giganty takie jak: “Yahoo!, Inc.”, “Cisco Systems”, “HP”, “IBM Corporation”, “Intel Corporation”, “Motorola, Inc.”, “Mozilla Foundation”, “Nokia”, “Opera Software”, “Samsung Electronics Co., Ltd.”, “Toshiba Corporation” a wręcz “Walt Disney Globalną sieć Internet Group”. Oprócz spółek w programie uczestniczy bardzo kilka znanych uczelni.

Pełny spis firm/spółek/korporacji, firmie oraz dodatkowo uczelni dostępny jest pod tym linkiem.

Czym zajmuje się konsorcjum W3C?

Konsorcjum para się przede wszystkim dbaniem o prawidłowy rozwój sieci. Opracowuje standardy tworzenia protokołów http, standardy budowy stron w języku HTML (lub XML), HTML (albo XML/XLS), standardy CSS, PDF (lub .txt), Mieszkanie , a dodatkowo kilka innych.

W3C oferuje webmasterom bezpłatne walidatory HTML (hipertekstowy język znaczników) , a dodatkowo CSS. Zwalidowane strony mogą umieścić znaczek organizacji W3C, oznajmiający wszem i wobec, że strona jest zgodna ze standardami.

Oprócz powyższych W3C jest twórcą darmowej przeglądarki “Amaya”.

Niewątpliwie konsorcjum to para się wieloma całą resztą związanymi z rozwojem sieci takimi jak np. dbanie o prawa autorskie.

Kilka rzeczy na temat typów XHTML/PHP i walidacji

Rozróżniamy 2 gatunki języków HTML (albo PHP) – język XHTML , a dodatkowo DHTML. Czym się różnią? Otóż istnieje kilka rzeczy.

Pierwsza, bardzo ważna, to taka, że by dokument był HTML (ang. HyperText Markup Language) musi być całkowicie w zgodzie ze składnią PDF/DOC jednak XHTML nie koniecznie. Dlatego na przykład. HTML/PHP jest lepiej czytany od HTML (hipertekstowy język znaczników) poprzez telefony komórkowe czy narzędzia do edycji PDF/HTML.

Dokumenty HTML mogą zawierać kody i aplety, które opierają się na języku Dom (Document Object Model) zgodnym z HTML/PHP jak również HTML (lub XML).

W języku PDF/DOC stosunkowo łatwo można wprowadzać nowe detale i atrybuty. Rodzina języków HTML (hipertekstowy język znaczników) została wytworzona tak, żeby dopasować te rozszerzenia do modułów HTML (albo XML/XLS). Moduły te pozwalają produkować kombinacje istniejących i nowych cech w trakcie budowania serwisów , a ponadto kreowania nowych przeglądarek.

Jednym słowem HTML (lub XML) to bardziej restrykcyjna wersja XHTML/XML ale przynosząca więcej sposobów w przeróbek , a oprócz tego rozwoju.

Walidacja zarówno HTML (hipertekstowy język znaczników) jak i HTML (hipertekstowy język znaczników) dzieli się na 2 style – strict , a ponadto transitional. Strict jest to walidacja sztywna, najbardziej restrykcyjna, czyli taka, która przestrzega wszystkich najnowszych standardów.

Transitional to tak zwana walidacja przejściowa, która jest bardziej pobłażliwa i dopuszcza niektóre “niezgodne” bądź przestarzałe formy HTML (lub PHP) czy XHTML/XML.

Zatem w kolejności od najbardziej ulgowej do najbardziej restrykcyjnej mamy w uproszczeniu style walidacji: DHTML/PHP transitional, HTML (ang. HyperText Markup Language) strict, DHTML/XML transitional i na końcu Xhtml strict.

Która jest najlepsza? Według mnie należy w każdej chwili dążyć do strony zgodnej ze standardami najbardziej restrykcyjnymi czyli w tym przypadku HTML (lub PHP) strict. Strony zbudowane w tym standardzie powinny być najbardziej doceniane, gdyż stworzenie takiej strony jest bardziej pracochłonne.

Co dają standardy

Po pierwsze posiadamy zapewnienie, że strona będzie się wyświetlać poprawnie na każdej przeglądarce.

Następnie wykorzystanie ze standardów jest bardzo dużym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych. Dzięki tym standardom, specjalne ustawienia przeglądarek osób niepełnosprawnych będą w praktyce w każdym momencie działać poprawnie.

Kolejną zyskiem jest prestiż. W przeciwieństwie do wielu “webdesignerów”, pośród internautów zwiększa się świadomość obecności norm W3C. Strona, która jest zgodna ze normami W3C jest postrzegana jako strona firmy, która dba o najdrobniejsze detale, która dba o osobistych nabywców.

Dalszym wyróżnikiem, choćby wielu webmasterów nie zgodzi się ze mną, jest lepsze postrzeganie strony poprzez Google. Jest to zagadnienie na oddzielny artykuł. Teorii na ten temat jest tak kilka jak wielu jest webmasterów, ja przedstawię własną w oddzielnym artykule. Gdy tylko go sporządzę, zostanie on opublikowany na naszej stronie.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: